Kismama jóga

Kismama jóga

Az órákon légzéssel összekapcsolt nyújtó-lazító gyakorlatokkal készítjük fel a testet a könnyebb szülésre. Célzottan lazítjuk a medencét, növeljük a csípőízület mozgékonyságát, megerősítjük a baba kihordásához és születéséhez szükséges izmokat. Mozgással kombinált légzőgyakorlatokkal felszabadítjuk a mellkast, megkönnyítjük a légzést.

A kismama jóga alkalmazkodik a folyamatosan változó női szervezethez, így az ászanák sokkal inkább folyamatos, könnyed gyakorlatsorok, nem pedig kitartott testhelyzetek. Főként a hátizmok erősítését, a gerinc rugalmasságának megtartását célozzák, így elkerülve, vagy enyhítve az ebben az időszakban- szinte mindenkinél- jelentkező hát- és derékfájást.

Az óra végi relaxáció segít ellazulni, feltöltődni, minőségi pihenést nyújt még azoknak is, akik a várandósság bizonyos időszakában már nem tudnak éjszaka nyugodtan aludni. Ebben az alvás nélküli pihenésben a kismama amellett, hogy testét, elméjét tudatosan ellazítja, kapcsolatba lép babájával mentális síkon.

A kismama jógát minden 13. hetet betöltött, egészséges kismama orvosával egyetértésben gyakorolhatja. Nem szükséges sem jógában, sem pedig más sportágban szerzett korábbi tapasztalat.

 

A kismama jógaóra felépítése:
  • Ráhangolódás/Meditáció: Célja, hogy magunk mögött hagyjuk a nap esetleges fáradalmait, feszültségeit és ráhangolódjunk a testünkre, és kisbabánkra.
  • Bemelegítés: Testünk előkészítése a gyakorlásra.
  • Ászanák: Ülő és/vagy álló gyakorlatok, melyek ebben az esetben folytonos könnyed mozgásban végzett gyakorlatokat jelentenek. A gyakorlás során nagy hangsúlyt fektetünk a várandósság és a szülés alatt jelentősen igénybe vett testrészekre. Ezeket erősítjük és biztosítjuk egészséges működésüket (pl. gerinc, hát-, váll-, karizmok, csípő, medence, belső szervek stb.)
    Az ászanák gyakorlásával elejét vehetjük, illetve megszüntethetjük a várandósság során felléphető kellemetlenségeket (derék- és hátfájás, fejfájás, isiász, végtagok zsibbadása, visszértágulat, izomgörcs, elhízás, terhescsíkok stb.)
  • Gátizomtorna: Kulcsfontosságú izomcsoport edzése, mely biztosíthatja a gyorsabb, könnyebb tágulást a vajúdás és a szülés alatt, az esetleges gátmetszés nélküli szülést és gyors regenerációt a szülést követően.
  • Pránájámák (légzőgyakorlatok): Segítenek a lazításban, a fáradság és a feszültség oldásában, a tüdőkapacitás teljes kihasználásában (ezáltal több oxigénhez jut a baba is), továbbá a fájdalomkezelésben a vajúdás és a szülés alatt.
  • Relaxáció: Nyugtatóan ható teljes ellazulást biztosít testileg, mentálisan és lelkileg, mely alatt a babával is kapcsolatba lépünk. Segít a szüléssel, várandóssággal kapcsolatos esetleges félelmeink kezelésében, az álmatlanság megszüntetésében